SKVR XII1 1299.
74%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Rauma, Yrjö
SKVR XII1 1308.
67%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 1324.
66%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1313.
65%
1916
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41212
64%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XIV 1586.
64%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XII1 1297.
62%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 64035
61%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 70495
60%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47750
60%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 1337.
59%
1823
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
JR 76869
59%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR XI 228.
59%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 43815
58%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 06920
58%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR XIII4 12087.
58%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
SKVR XII1 1336.
58%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
JR 61452
57%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 60814
56%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 61435
56%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR VI1 2086.
56%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
SKVR VI1 2078.
56%
1884
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1307.
55%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1331.
55%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61215
55%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 46501
54%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 37156
54%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR XII1 1334.
54%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 17125
54%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
SKVR VI1 2063.
53%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XIII2 6573.
53%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
SKVR XII1 1327.
53%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 29119
52%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Krohn, Kaarle
JR 19371
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21125
50%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 61375
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Putaala, Martti
JR 82630
50%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
JR 70419
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2075.
50%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Hynninen, E. W.
SKVR XIII4 12088.
49%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 74595
49%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX2 300.
49%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1304.
49%
1882
Kainuu — Ristijärvi
Krohn, Kaarle
JR 70560
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1536 α.
49%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR V2 1891.
49%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1303.
49%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 63444
48%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1581.
48%
1887
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 38954
48%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 07604
48%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
SKVR VI1 2067.
48%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR VI1 2077.
48%
1933
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 43727
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 29289
48%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 26278
48%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 44819
48%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 27435
47%
1962
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Korhonen, Hanna
JR 70143
47%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63445
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6582.
47%
1935
Etelä-Karjala — Seiskari
Laiho, Aili
SKVR IX2 301.
47%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 41467
47%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 6566.
47%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VI1 2065.
47%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR XIII2 6565.
47%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 21337
46%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR IV3 3851.
46%
1909
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
JR 46487
46%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
SKVR XII1 1333.
46%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 17154
46%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 43678
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1309.
46%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21990
46%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Kangasharju, Sylvi
SKVR VII3 4013.
46%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 74899
46%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 70863
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68995
46%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XI 229.
46%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Brandt, Herman
SKVR XIII2 6569.
45%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
JR 78559
45%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Tanninen, Antti
JR 36567
45%
1938
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laine, Elli
JR 34935
45%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Laiho, Aili
SKVR XII1 1316.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1319.
45%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1332.
45%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1330.
45%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XIII4 12086.
44%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 72886
44%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 44074
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44053
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 4014.
44%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 48709
44%
1936
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paapponen, Matti
SKVR VI2 6982 a.
44%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 69724
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6976.
44%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12089.
44%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 72851
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VII3 4018.
44%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 41062
44%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR XIII2 6568.
43%
1891
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lilius, Lilli
JR 41564
43%
1937
Häme — Iitti
Mannonen, Ulla
JR 63443
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1297 α.
43%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
JR 38944
43%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
SKVR XII1 1315.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IV3 3883.
43%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
SKVR XII1 1321.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2371.
43%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6560.
43%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR VI2 6982 β.
43%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 70088
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2369.
42%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1325.
42%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69951
42%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IV2 2586.
42%
1894
Keski-Inkeri — Koprina
Kouhia, J.
JR 17126
42%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 06002
42%
1965
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Harju, Johan K.
JR 66842
42%
1851
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Räty, A.
JR 60759
42%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XII1 1314.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6579.
42%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 03478
42%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 09916
42%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
SKVR XII1 1318.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4017.
42%
1914
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Hotinen, Juho
SKVR XII1 1326.
42%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 25937
42%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
SKVR VI1 2064.
42%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 81533
41%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 08731
41%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
SKVR XIII2 6564.
41%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 2381.
41%
1914
Häme — Hollola
Hämäläis-Osakunta
JR 00959
41%
1887
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 71973
41%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 77067
41%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 05963
41%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 53884
41%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53888
41%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR III2 2209.
41%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 23755
41%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR XIII2 6567.
41%
1915
Etelä-Karjala — Parikkala
Poutanen, Heikki
JR 39135
41%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lempinen, Nasti
JR 27578
41%
1936
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Mandi
JR 40980
41%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 18807
41%
1969
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 28001
40%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR VI1 2066.
40%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
SKVR XIII2 6578.
40%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 82945
40%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 67956
40%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
SKVR XIII2 6562.
40%
1880
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Koskimies, A. V.
JR 00640
40%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
JR 32176
40%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
SKVR XIV 1575.
40%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR VI2 6982.
40%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 66635
40%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 40920
40%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 23600
40%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Karsikas, Matti
JR 63442
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2084.
39%
1932
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 61894
39%
1953
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pylkkönen, Maila
SKVR IV2 2744.
39%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 45516
39%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 41958
39%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1320.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71667
39%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saikkonen, Juho
SKVR XIV 1592.
39%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR VII3 4021.
39%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII2 6581.
39%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 62531
39%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 71974
39%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR IX1 2375.
38%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 00211
38%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR V2 1890.
38%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XII1 1305.
38%
1882
Kainuu — Hyrynsalmi
Krohn, Kaarle
JR 43695
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 27640
38%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
SKVR VI1 2074.
38%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 55075
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 68101
38%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 35014
38%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Laatikainen, Antti
JR 06612
38%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hautala, Jouko
SKVR VII3 4019.
38%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
SKVR VII3 4008.
38%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
JR 08705
38%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
Kanteletar 1:234
38%
None
None
None
SKVR VI1 2073.
38%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
JR 83128
38%
1948
Keski-Inkeri — Spankkova
Virolainen, Maria
SKVR VI1 2085.
37%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
JR 63938
37%
1957
Etelä-Karjala — Lumivaara
Railonsala, Artturi
JR 53042
37%
1962
Keski-Suomi — Kinnula
Pekkarinen, Miina
SKVR XIII2 6555.
37%
1927
Etelä-Karjala — Kivennapa
Ruuttu, Maria
SKVR VI1 2081.
37%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR VII3 4025.
37%
1902
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Seppälä, Santeri
JR 61453
37%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 83312
37%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
JR 72913
37%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Salokannel, Juho
JR 44003
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68802
37%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 48762
36%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
JR 34743
36%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 47587
36%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 07277
36%
1859
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Heino-Vares, Olli
JR 03718
36%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR VI2 6978.
36%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1311.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51618
36%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70259
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4028.
36%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XII1 1338.
36%
1915
Pohjois-Pohjanmaa
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38967
36%
1937
Kainuu — Sotkamo
Leinonen, Maria
SKVR VII3 4024.
36%
1911
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
JR 71741
36%
1939
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
JR 48829
36%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
JR 54782
35%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 64944
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2070.
35%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR VI2 6979.
35%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 41131
35%
1938
Etelä-Savo — Heinävesi
Malkki, Jouko
SKVR VI1 2296.
35%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR VI1 2298.
35%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VII3 4027.
35%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
SKVR XII1 1322.
35%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1591.
35%
1889
Uusimaa — Nummi
Holmberg, W. K.
JR 38546
35%
1968
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 24877
35%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR XII1 1328.
35%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6577.
35%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 61731
35%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
SKVR VII3 4007.
35%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Niemi, A. R.
SKVR XII1 1312.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR II 599.
35%
1908
Aunus — Repola
Osonen, V.
SKVR IX1 2384.
35%
1888
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
JR 53886
35%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX2 299.
34%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 1520.
34%
1902
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
SKVR IV3 3315.
34%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 73267
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IV3 3685.
34%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VII3 4034.
34%
1911
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Valve, Antti
JR 53507
34%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XIII2 6574.
34%
1916
Etelä-Karjala — Jääski
Vartiainen, Elsa
JR 53885
34%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 2069.
34%
1911
Etelä-Savo — Ristiina
Streng, Harry
SKVR XIV 1576.
34%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 53883
34%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
JR 60898
34%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XI 2592.
34%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 80540
34%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 74092
34%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Savolainen, Kerttu
JR 36005
34%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR X1 1528.
33%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 77214
33%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 46585
33%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 39284
33%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Leppänen, Simo
SKVR IV3 2842.
33%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIV 1594.
33%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1577.
33%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR III2 2352.
33%
1892
Länsi-Inkeri — Kattila
Alava, Vihtori
JR 61110
33%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VII3 4020.
33%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII2 6557.
33%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61432
33%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
SKVR III2 2126.
33%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 66981
33%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
JR 65344
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60687
33%
1961
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Pukonen, Elsa
SKVR III2 2208.
33%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 64133
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4029.
32%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 03507
32%
1903
Pohjois-Karjala — Juuka
Engelberg, R. S.
SKVR VI2 6981.
32%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 27264
32%
1935
Pohjois-Karjala — Liperi
Koponen, Taimi
JR 71746
32%
1948
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
SKVR XIII2 6580.
32%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
JR 23389
32%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 42991
32%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Mikkonen, Yrjö
SKVR VII3 4031.
32%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR V3 liite 29.
32%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Europaeus, D. E. D.
JR 77899
32%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 2364.
32%
1903
Häme — Akaa
Tyyskä, J.
SKVR VII3 4011.
32%
1816
Pohjois-Karjala — Kitee
Gottlund, K. A.
JR 61771
31%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 07699
31%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XII1 1323.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4026.
31%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR VI1 2297.
31%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR X1 1535.
31%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XII1 1306.
31%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 68355
31%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 82521
31%
1936
Etelä-Karjala — Viipuri
Vauhkonen, Pekka
SKVR IV2 2566.
31%
1893
Keski-Inkeri — Kaprio
Putkonen, Pekka
SKVR IX1 2380.
30%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 09780
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR VIII 3426.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII2 8253.
30%
1931
Kainuu — Sotkamo
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII2 6559.
30%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 64643
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR V2 1892.
30%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Räikkönen, Eino
JR 31502
30%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
SKVR IV2 2282.
30%
1881
Keski-Inkeri — Serepetta
Porkka, Volmari
SKVR VI2 6980.
30%
1934
Etelä-Savo — Ruokolahti
Kohvakka, Toini
JR 08706
30%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR XIII4 12094.
30%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
SKVR VII3 4032.
29%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR IX1 2382.
29%
1886
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR IV3 4087.
29%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
JR 21465
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1590.
29%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IV3 Vatja 4692.
29%
1877
Länsi-Inkeri — Kattila
Borenius, A. A.
JR 27791
29%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 74550
29%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 25430
29%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Kerminen, Emil
SKVR III3 3505.
29%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR IV1 1366.
29%
1861
Keski-Inkeri — Serepetta
Groundström, Oskar
SKVR XII1 1317.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2083.
29%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 42678
29%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
JR 04435
29%
1932
Aunus — Porajärvi
Haavio, Martti
SKVR IX2 303.
29%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
SKVR VII3 4005.
29%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
JR 40479
28%
1900
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 64644
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2376.
28%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR XIV 1578.
28%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VI1 2076.
28%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4023.
28%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4022.
28%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 68996
28%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR VI1 2082.
28%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR XIII2 6558.
28%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR XIII4 12090.
28%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 26902
28%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
JR 39912
28%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
SKVR VII3 4030.
27%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR VII3 4015.
27%
1824
Pohjois-Karjala — Liperi
Sjögrén, A. J.
SKVR IV1 1307.
27%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist
SKVR VII3 4033.
27%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
SKVR XIII2 6570.
27%
1908
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Collan, Anni
JR 64646
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6572.
27%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
SKVR VI1 2071.
27%
1899
Etelä-Savo — Sääminki
Hahnsson, Hilja
SKVR VI1 2299.
27%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30511
27%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kuronen, Jalmari
SKVR IV3 Vatja 4802.
27%
1914
Länsi-Inkeri — Kattila
Kettunen, Lauri
JR 76407
27%
1915
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
SKVR XII1 1300.
27%
1882
Kainuu — Sotkamo
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2079.
27%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XIII2 6575.
27%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR X1 1526 α.
27%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 64134
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64645
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80030
26%
1935
Etelä-Karjala — Muolaa
Torikka, Ida
JR 31504
26%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
SKVR IX1 2379.
26%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2368.
26%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 1519.
26%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR IV1 547.
25%
1853
Keski-Inkeri — Tyrö
Europaeus, D. E. D.
JR 32357
25%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VIII 3442.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 21404
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 26540
25%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Koilo, Toivo
JR 64647
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70144
25%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6556.
25%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR X1 1510.
25%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
SKVR XIII4 12085.
25%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 49723
24%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 65345
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65248
24%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 42679
24%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR VII3 4009.
24%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
JR 69642
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1537.
24%
1904
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
SKVR XIII4 12092.
24%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR X1 1536.
24%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR VII3 4016.
24%
1924
Pohjois-Karjala — Liperi
Niittylahden kansanopisto
SKVR XIV 1585.
23%
1915
Uusimaa — Porvoo
Velho, Osku
SKVR IX2 298.
23%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR X1 1533.
23%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XII1 1302.
23%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
JR 34939
23%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Laiho, Aili
JR 82553
23%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 84114
23%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Väisänen, Oskari
SKVR XIV 1584.
22%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 65908
22%
1955
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR X1 1525.
22%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR V2 1893.
22%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6554.
22%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Laiho, Lauri
SKVR X1 1513.
22%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 82341
22%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 68356
22%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 01170
22%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2068.
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 79974
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
SKVR IX1 2383.
21%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR I3 1939.
21%
1835
Viena — Uhtua
Lönnrot, Elias
JR 45615
21%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 80333
21%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Tujunen, V. R.
SKVR XIII2 6563.
21%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR X1 1534.
21%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XIII4 12096.
21%
1935
Etelä-Karjala — Viipuri
Hauhia, Taimi
SKVR XIII2 6571.
21%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 41703
21%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 3416.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 20842
21%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
SKVR VIII 3409.
21%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR XII1 1310.
21%
1913
Kainuu — Kuusamo
Nyberg, P.
JR 32814
20%
1948
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
SKVR XI 396.
20%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Nurmio, M.
JR 25277
20%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
SKVR XIV 1583.
20%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 27183
20%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 85629
20%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR VIII 3438.
20%
1885
Varsinais-Suomi — Raisio
Tamminen, Emanuel
SKVR X1 1512.
20%
1885
Satakunta
Tamminen, Emanuel
SKVR X1 1517.
20%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Tuntematon
SKVR V2 1894.
20%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 64642
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 31224
20%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Kähkönen, Iida
JR 73023
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4012.
19%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
JR 34964
19%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
SKVR XIV 1582.
19%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 54588
19%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 1514.
19%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 51467
19%
1930
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 3414.
19%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 3423.
19%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 35519
18%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 65346
18%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 3434.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3413.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 29165
18%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 6977.
18%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 60840
18%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR XIII2 6552.
18%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 6553.
18%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 1301.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 3420.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 2357.
17%
1913
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 38367
17%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR XIV 1596.
17%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 61409
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR VIII 3431.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
JR 08146
16%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR VI1 2072.
16%
1824
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR VIII 3417.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VI1 2080.
16%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR X1 1531.
15%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 31314
15%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VIII 3441.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
SKVR XII1 1298.
15%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR IX2 302.
15%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
SKVR XIII4 12084.
15%
1937
Etelä-Karjala — Rautu
Eerikäinen, Alma
SKVR I4 2348 a).
15%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR VIII 3427.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 3440.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
SKVR VIII 3435.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 32991
15%
1949
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR X1 1530.
14%
1884
Satakunta — Lempäälä
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR VIII 3436.
14%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR I4 2348 b).
14%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR VIII 3412.
14%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
JR 34962
14%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
SKVR X1 1516.
14%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1529.
14%
1884
Satakunta — Lempäälä
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR I4 2348.
14%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR XII1 1335.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1538.
13%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1597.
13%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 34592
13%
1964
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 05952
13%
1936
Satakunta — Kokemäki
Harju, Helmi
SKVR VI2 7052.
13%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 42417
13%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR X1 1524.
13%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 79972
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
SKVR IX1 2361.
13%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR VIII 3430.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 4928.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6576.
13%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 19138
13%
1961
Varsinais-Suomi — Maaria
Jantonen, Elviira
JR 00896
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VIII 3424.
12%
1919
Varsinais-Suomi — Halikko
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1587.
12%
1922
Uusimaa — Helsinki
Lehmusto, Alma
JR 82217
12%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR XIII4 12095.
12%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR II 597.
12%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
JR 35521
12%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 46824
12%
1926
Satakunta — Jämijärvi
Okkola, T. E.
JR 09397
12%
1903
Häme — Somero
Hurmerinta, Akseli
SKVR VIII 3422.
12%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 2366.
12%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 33044
12%
1950
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR X1 1532.
12%
1904
Satakunta — Tampere
Rekola, Jukka
SKVR IX1 2373.
12%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2370.
12%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI2 5526.
11%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
JR 26915
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Koljonen, Vilho
SKVR X1 1518.
11%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR IX1 2359.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3408.
11%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR IX1 2350.
11%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 47668
11%
1926
Häme — Iitti
Oksanen, Aino
SKVR X1 1522.
11%
1910
Satakunta — Hämeenkyrö
Kullaa, E.
JR 01044
11%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR III3 3548.
11%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR X1 1523.
11%
1910
Satakunta — Hämeenkyrö
Kullaa, E.
SKVR X1 1521.
11%
1890
Satakunta — Lavia
Kievari, V.
JR 83096
11%
1946
Länsi-Inkeri — Narvusi
Virolainen, Maria
SKVR X1 1511.
11%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII3 4010.
10%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Härkönen, Iivo
SKVR VIII 3437.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 24282
10%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR VIII 4927.
10%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3425.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
SKVR X1 1527.
10%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
JR 60614
10%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
SKVR IX1 2374.
10%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2353.
10%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR III2 1886.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2372.
10%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 27411
10%
1962
Pohjois-Savo — Nilsiä
Korhonen, Aatto V.