JR 80055
53%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
SKVR XI 56.
46%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 46280
43%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Nurmio, M.
JR 68267
43%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR XI 55.
41%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 80084
40%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XI 2522.
40%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
JR 75913
39%
1905
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
JR 21935
38%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 07694
38%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
JR 19528
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XI 2573.
37%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 70141
37%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53266
36%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX2 87.
36%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII1 1717.
36%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2656.
35%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 53318
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 21936
34%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 50951
33%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX2 92.
33%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69923
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51149
33%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53268
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 52.
31%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 33549
31%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 73370
30%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1172.
30%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 80965
29%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 08192
29%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR XI 71.
28%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR VIII 1549.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX2 89.
28%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
JR 69287
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80462
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 69906
28%
1932
Keski-Suomi — Äänekoski
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1557.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44791
27%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 69251
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69844
27%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
JR 04321
27%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 69233
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 59.
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 70786
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 897.
26%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 917.
26%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XIV 1215.
26%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 63896
26%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 96.
26%
1913
Keski-Suomi — Rautalampi
Kaukoranta, Toivo
JR 73287
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 06271
26%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06275
26%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06274
25%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XI 66.
25%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XI 61.
25%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 70656
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 924.
24%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 88.
24%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1246.
24%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 41057
24%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 63345
24%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64733
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66648
24%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 06147
24%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 63892
24%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XI 53.
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 63538
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69862
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 58.
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 69833
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70508
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2517.
23%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 70557
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 898.
23%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 910.
23%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR X1 1167.
23%
1904
Satakunta — Noormarkku
Koskilahti, Valfr.
SKVR X1 1169.
23%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
JR 64256
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66782
23%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR X1 1173.
23%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR IX2 94.
23%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1237.
23%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XIII4 11811.
23%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1228.
23%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
JR 80380
23%
1934
Etelä-Savo; Pohjois-Savo; Pohjois-Karjala
Tuntematon kerääjä N
JR 69768
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40318
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 64731
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 915.
22%
1909
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1218.
22%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 65265
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 70600
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 909.
22%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
JR 75231
22%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VII3 3859.
22%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR XII1 1745.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6081.
22%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 11818.
22%
1937
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
SKVR XIV 1245.
22%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 1250.
22%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 24895
22%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 25551
22%
1936
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 01709
22%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 05597
22%
1965
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hakkarainen, Aino
JR 05965
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 28982
22%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 41322
22%
1939
Kainuu — Pudasjärvi
Manninen, Pauli
JR 42666
22%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 61764
22%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 63347
22%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63460
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63537
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64257
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65268
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65272
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66802
22%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66830
22%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68113
22%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69666
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69861
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78095
22%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 82370
22%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 83998
22%
1935
Viena — Pistojärvi
Vähä-Muotia, Elma
SKVR VIII 1550.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 80464
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 28236
21%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
SKVR VIII 1576.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70413
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 98.
21%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
SKVR XIV 1238.
21%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 21280
21%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 01962
21%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 67559
21%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 73372
21%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63782
21%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 64253
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64732
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 82592
21%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
SKVR VI1 1703.
21%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 6867.
21%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 923.
21%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
SKVR XII1 1711.
21%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR XIII2 6088.
21%
1917
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
SKVR XIII4 11803.
21%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 18786
21%
1967
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Elsa
JR 75263
21%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 53870
21%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 900.
21%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1173 α.
21%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11804.
21%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
SKVR XIV 1216.
21%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
SKVR XIV 1242.
21%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23458
21%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
JR 23742
21%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 05665
21%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 09014
21%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12833
21%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13489
21%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35008
21%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
JR 49720
21%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 66813
21%
1966
Etelä-Karjala — Koivisto
Ratia, Mildred
JR 68025
21%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 68119
21%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 70579
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74001
21%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
JR 69692
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63539
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 21937
20%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR IX2 90.
20%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 59625
20%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 66819
20%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XII1 179.
20%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6868.
20%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 899.
20%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 6064.
20%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 70589
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 905.
20%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 41164
20%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 64998
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 84391
20%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Petteri
SKVR IX2 91.
20%
1914
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
SKVR XIII2 6076.
20%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 69640
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07306
20%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 55115
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
SKVR XII1 1729.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64050
20%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 64999
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 919.
20%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII4 11962.
20%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 80767
20%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Tuomaala, Väinö
JR 08398
20%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 63790
20%
1957
Etelä-Savo — Sääminki
Railonsala, Artturi
JR 64730
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69879
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40097
20%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
SKVR IX2 93.
20%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR XII1 180.
20%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X2 3671.
20%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 62.
20%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XII1 1739.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37041
20%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 49778
20%
1956
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paavolainen, Oma Martti
JR 54632
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 54699
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1728 α.
19%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1212.
19%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 40082
19%
1964
Peräpohjola — Karunki
Lohi, Veera
JR 65271
19%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1733.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 77185
19%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 69804
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2523.
19%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR IX1 902.
19%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 25924
19%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
JR 83286
19%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
SKVR XI 67.
19%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XIII2 6070.
19%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XI 70.
19%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR XII1 1731.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6873.
19%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR IX2 81.
19%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII1 1718.
19%
1921
Peräpohjola — Alatornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1749.
19%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1752.
19%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53723
19%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53793
19%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 77118
19%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1742.
19%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 04351
19%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 25359
19%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kemppainen, Eino
SKVR X1 597.
19%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 08188
19%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
SKVR XIII2 6069.
19%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
SKVR VI2 6757.
19%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 1696.
19%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 70480
19%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1020.
19%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 74927
19%
1953
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 74937
19%
1957
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
SKVR XI 76.
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1715.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1239.
19%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 70210
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1717.
18%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1703.
18%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
SKVR XII1 1727.
18%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28283
18%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 30362
18%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 64250
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64261
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65270
18%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 921.
18%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 01816
18%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR VI1 1699.
18%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6871.
18%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
SKVR XII1 1741.
18%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1211.
18%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 48082
18%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 61105
18%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66000
18%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR VII3 3863.
18%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
JR 63898
18%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 63897
18%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 63979
18%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1702.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 62918
18%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
JR 70738
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11802.
18%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 79754
18%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
JR 38776
18%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 63377
18%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 69978
18%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1750.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46541
18%
1964
Häme — Janakkala
Ojala, Elsa
JR 40936
18%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
SKVR VII3 3856.
18%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 00617
18%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 53682
18%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53778
18%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70745
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 614 α.
18%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Hahnsson, J. A.
SKVR X1 1175.
18%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Hahnsson, J. A.
SKVR XIII4 11812.
18%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
JR 75703
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 51601
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 74578
18%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 74601
18%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XI 73.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 63612
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65266
18%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11810.
18%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 09472
18%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
SKVR IX1 916.
18%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR VII3 3862.
18%
1915
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Könönen, Aulis V.
SKVR VI1 1708.
18%
1918
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI1 1720.
18%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 1249.
18%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 18368
18%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 43100
18%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 26015
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 64005
18%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 40244
17%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
JR 64262
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73656
17%
1950
Pohjois-Savo — Maaninka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64259
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1723.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1751.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6066.
17%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26332
17%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 65273
17%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 20432
17%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 61477
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1744.
17%
1909
Peräpohjola — Kemijärvi
Paloheimo, Anni
JR 62455
17%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 623.
17%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
JR 40103
17%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
SKVR XII1 1705.
17%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR X1 1170.
17%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 80050
17%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR XI 65.
17%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 69691
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79813
17%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 69581
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 624.
17%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
SKVR IX2 95.
17%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII1 1708.
17%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 61537
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 64254
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73194
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73244
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 00890
17%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 70540
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70793
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1716.
17%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR XII1 1712.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1722.
17%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VII3 3858.
17%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
SKVR VII3 3865.
17%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR VII3 3866.
17%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
JR 27446
17%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 38910
17%
1937
Pohjois-Savo — Maaninka
Leinonen, Aarne
JR 40523
17%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 40935
17%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 68994
17%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XI 2520.
17%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII4 11819.
17%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 06994
17%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 09909
17%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
JR 17441
17%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 30243
17%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
JR 61300
17%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
SKVR XII1 1740.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70315
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1236.
17%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 1248.
17%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XI 75.
17%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 06498
17%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
JR 73271
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1746.
17%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19427
17%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 16085
17%
1943
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64251
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64252
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64263
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65458
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70696
17%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79980
17%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
JR 27971
17%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 40243
17%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VII3 3860.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3860 a.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 36471
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
JR 36482
17%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 31931
17%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XIII2 6072.
16%
1932
Etelä-Karjala — Räisälä
Tenhonen
SKVR XII1 1726.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81373
16%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
JR 45829
16%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 63893
16%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 54716
16%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 80910
16%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1730.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64260
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69528
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1710.
16%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI2 6866.
16%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1748.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX2 80.
16%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR VI2 6865.
16%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 61276
16%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
JR 64786
16%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1747.
16%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65269
16%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 70306
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 60.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XI 68.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 82925
16%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR VII3 3857.
16%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XI 425.
16%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vallinmäki, A. J.
JR 61876
16%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 69763
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1735.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73324
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 70358
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6083.
16%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 1713.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61623
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR XI 77.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 80463
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII4 11814.
16%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1220.
16%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 30581
16%
1952
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 41205
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 23298
16%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR VI1 1721.
16%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 19634
16%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 40098
16%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
SKVR XII1 1732.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 3855.
16%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 25479
16%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
SKVR VI2 6873 α.
15%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VI2 6872.
15%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 32498
15%
1945
Keski-Inkeri — Venjoki
Kärki, Frans
JR 62743
15%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 73294
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 82439
15%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 70105
15%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 72.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 76610
15%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 63980
15%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Railonsala, Artturi
JR 35163
15%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VI1 1713.
15%
1880
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
JR 51603
15%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1243.
15%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
SKVR XII1 1710.
15%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
JR 70037
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1709.
15%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 50188
15%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Pahkala, Rauha
JR 27285
15%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR XI 63.
15%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 73329
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1714.
15%
1920
Etelä-Savo — Virtasalmi
Sievänen, Iida
JR 70094
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73031
15%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1724.
15%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 47637
15%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR VI1 1719.
15%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
SKVR XII1 1702.
15%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 63894
15%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 79.
15%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
JR 76363
15%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR XIV 1222.
15%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 61180
15%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 64248
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65419
15%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 03424
15%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 64255
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1712.
15%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 27180
15%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR IX1 776.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 784.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 606.
15%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR XIII2 5807.
15%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
JR 32309
15%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 64736
14%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64735
14%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80786
14%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 2516.
14%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR IX1 757.
14%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 21938
14%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XI 2521.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 13328
14%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51602
14%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81185
14%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
SKVR VII3 3864.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3864 a.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 23383
14%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 66535
14%
1939
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XI 2580.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIV 1241.
14%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 06849
14%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 46100
14%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 69449
14%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69497
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70297
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6870.
14%
1934
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR XI 57.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR VII2 3680.
14%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR VI1 1695.
14%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 799.
14%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 70816
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 54243
14%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 07172
14%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 37895
14%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
JR 45907
14%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 70120
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 862.
13%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 62197
13%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 65748
13%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 31798
13%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VI1 1698.
13%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 69326
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69358
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 05482
13%
1957
Etelä-Karjala — Räisälä
Haikonen, Aino
SKVR XII1 1722.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6073.
13%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
SKVR VI1 1718.
13%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR IX1 762.
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 785.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69690
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1714.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40063
13%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lohi, Veera
JR 60933
13%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VI1 1715.
13%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 70326
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39873
12%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR IX1 920.
12%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 73320
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65460
12%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2515.
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 19147
12%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Jaskari, Kaarina
SKVR VI1 1707.
12%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR IX2 85.
12%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR XII1 1719.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1728.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 190.
12%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR XII1 1748.
12%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06913
12%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 73691
12%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 73169
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1721.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11806.
12%
1905
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59490
12%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 60902
12%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIV 1224.
12%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR IX1 767.
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 783.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 791.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65267
11%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 55125
11%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
JR 64092
11%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 73189
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 26683
11%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 77163
11%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1725.
11%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 773.
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX4 777.
11%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
JR 46647
11%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 74852
11%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 06891
11%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 65459
11%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 777.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 50.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 74456
11%
1962
Satakunta — Kangasala
Seppälä, Helmi
SKVR IX1 775.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 74853
11%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR IX1 770.
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 79696
11%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 752.
11%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 760.
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 768.
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 786.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1217.
10%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR IX1 763.
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII4 11964.
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1724.
10%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06847
10%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR IX1 766.
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 771.
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73215
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 1229.
10%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR VIII 1571.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 07659
10%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino