JR 10117
94%
1944
Etelä-Savo — Joroinen
Häkkinen, Aino
SKVR VI1 2054.
67%
1882
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 54363
56%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 2056.
52%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VI1 2053.
47%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XIII2 6539.
41%
1879
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII2 6543.
41%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1572.
39%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1256.
39%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1260.
38%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2059.
38%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VI1 2061.
37%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR VI1 2060.
37%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1264.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62064
36%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2057.
36%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR XII1 1266.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72868
35%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3257.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 66554
35%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 52139
35%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1283.
34%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44800
34%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
SKVR VIII 3256.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 62530
33%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69748
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2044.
33%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 79819
32%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR XIII2 6541.
32%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 41962
32%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 57507
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52143
32%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1265.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45700
31%
1923
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR I4 2331 α).
30%
1915
Viena — Kontokki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70164
30%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4898.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VI2 6974 a.
30%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 61433
30%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
SKVR XIII2 6547.
29%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2043.
29%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6973.
29%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 57013
29%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62509
29%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 70005
29%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1261.
29%
1915
Kainuu — Ristijärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 00136
29%
1963
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 74636
29%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
SKVR XII1 1274.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2047.
28%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hänninen, Laina
SKVR XII1 1286.
28%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6974.
28%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 69225
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1259.
28%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII2 6532.
28%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 40856
27%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR XII1 1289.
27%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1275.
27%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1273.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6968.
26%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 70759
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR V2 1887.
26%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Markkova
Saxbäck, Fr. A.
JR 26649
26%
1936
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
SKVR XII1 1285.
26%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 67090
26%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR XII1 1279.
26%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1550.
26%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6969.
25%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6537.
25%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 25282
25%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
JR 44447
25%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR VIII 3261.
25%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR XIV 1543.
25%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 62478
25%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 59541
25%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pihlman, Lilja
SKVR VI1 2050.
25%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1287.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 12079.
24%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 6536.
24%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
SKVR XIII2 6548.
24%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 70194
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2049.
23%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1267.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1544.
23%
1889
Uusimaa — Sippola
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1551.
23%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR X1 1341.
23%
1888
Satakunta — Huittinen
Vakkila, K. F.
JR 24898
23%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1546.
23%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 78555
22%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Tanninen, Antti
JR 61383
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Putaala, Martti
SKVR XII1 1262.
22%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57662
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR V2 1889.
22%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 75914
22%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
SKVR XIII2 6549.
22%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XIII4 12074.
22%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 76734
22%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
SKVR VI1 2055.
22%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
SKVR XIII2 6533.
22%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1563.
22%
1886
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1282.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1281.
21%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6534.
21%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 47660
21%
1925
Häme — Iitti
Oksanen, Aino
JR 13494
21%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1288.
21%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69723
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 38945
21%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
SKVR VI1 2042.
21%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 59250
21%
1955
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
SKVR XII1 1255.
21%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR IV3 4100.
21%
1901
Keski-Inkeri — Tyrö
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1552.
21%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6540.
20%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII2 6531.
20%
1847
Etelä-Karjala
Reinholm, H. A.
SKVR XIII2 6538.
20%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 82946
20%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 70275
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77886
20%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR X1 1347.
19%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR VI2 6970.
19%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6972.
19%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 46486
19%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 74596
19%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR V2 1889 a.
19%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 12076.
19%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR VII5 Metsäs. 30.
19%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 35189
19%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX2 312.
19%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1276.
19%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6527.
18%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1232.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1233.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IV3 3627.
18%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 27655
18%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
SKVR XIV 1549.
18%
1893
Uusimaa — Sippola
Tyyskä, J.
SKVR X1 1353.
18%
1907
Satakunta — Lempäälä
Perho, Aino
JR 01056
18%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
JR 14926
18%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57765
18%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1277.
18%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1542.
18%
1889
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1257.[[<REFNR>1</REFNR>]]
18%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73561
18%
1939
Satakunta — Ruovesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 69407
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1554.
18%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 07619
18%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
JR 78094
18%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IV3 3890.
17%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII4 12073.
17%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 37979
17%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Laukkanen, Anna
JR 44387
17%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Munukka, Pietari
JR 16622
17%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1548.
17%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1272.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54369
17%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 74733
17%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VI2 6975.
17%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 48865
16%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
JR 45626
16%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 68803
16%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII5 Metsäs. 384.
16%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Kettunen, Lauri
JR 47661
16%
1925
Häme — Iitti
Oksanen, Aino
JR 41211
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XII1 1280.
16%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1258.
16%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 26849
16%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
SKVR XIV 1555.
16%
1892
Uusimaa — Kymi
Metso, Aug.
SKVR XIII2 6526.
16%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Haltsonen, Sulo
SKVR VII3 3997.
16%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
JR 28000
16%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XII1 1284.[[<REFNR>1</REFNR>]]
16%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47540
16%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1263.
16%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 23844
15%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 41061
15%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR XII1 1254.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
JR 48818
15%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
SKVR VI2 6964.
15%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 61214
15%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 15044
15%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IV1 596.
15%
1853
Keski-Inkeri — Kaprio
Europaeus, D. E. D.
SKVR IX2 310.
15%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 55275
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56331
15%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6542.
15%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 35058
15%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 1270.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56264
15%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR III2 2207.
15%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX2 309.
15%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR XIII2 6530.
15%
1926
Etelä-Karjala — Kivennapa
Okkola, T. E.
JR 48817
14%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
SKVR VI1 2045.
14%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 60988
14%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61111
14%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR IX1 2425.
14%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2449.
14%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 2058.
14%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 64995
14%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12075.
14%
1937
Etelä-Karjala — Rautu
Eerikäinen, Alma
SKVR V2 1888.
14%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 73770
14%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX2 313.
14%
1888
Keski-Suomi — Pihtipudas
Nyberg, V.
JR 13324
14%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13023
13%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61704
13%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR I3 1885.
13%
1845
Viena — Kontokki
Europaeus, D. E. D.
SKVR XII1 1278.
13%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2427.
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47778
13%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 54364
13%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6528.
13%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR XIII2 6535.
13%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 36830
13%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 68522
13%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 13808
13%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 02623
13%
1891
Uusimaa — Anjala
Bjuhr, Gustaf
SKVR IX2 307.
13%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 73727
13%
1955
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 2496.
13%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 1269.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1556.
12%
1891
Uusimaa — Sippola
Bjuhr, Gustaf
JR 71613
12%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR IX1 2419.
12%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR VI2 6966.
12%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 40519
12%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 11918
12%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15237
12%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12077.
12%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 14139
12%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6529.
12%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 40278
12%
1922
Länsi-Inkeri — Narvusi
Loorits, O.
SKVR VII5 Metsäs. 31.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 06502
12%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR VII3 4000.
12%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR XI 294.
11%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
JR 43696
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49288
11%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
JR 29078
11%
1884
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 3999 α.
11%
1911
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
JR 53506
11%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 67808
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 79886
11%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
SKVR VIII 3258.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 60709
11%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 39341
11%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
JR 80056
11%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
SKVR XIV 1553.
11%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR XIV 1559.
11%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 68360
11%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 3260.
11%
1850
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Reinholm, H. A.
SKVR VII3 3999.
11%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 26285
11%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR IX2 308.
10%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR III2 1798.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 54367
10%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 06307
10%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR X1 1346.
10%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 06436
10%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 12777
10%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 293.
10%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Fellman, J.
JR 03328
10%
1839
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Castrén, M. A.
JR 67039
10%
1957
Etelä-Karjala — Antrea; Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
JR 39393
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 09242
10%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 65885
10%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 46502
10%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 64054
10%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 03307
10%
1839
None
Castrén, A.
JR 82343
10%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR XI 292.
10%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 37037
10%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 01169
10%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 10885
10%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20705
10%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka