JR 71921
55%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII1 1378.
54%
1909
Kainuu — Kuusamo
Engelberg, R. S.
JR 64056
52%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1359.
49%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 79883
48%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
SKVR XII1 1388.
45%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
JR 71915
43%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 40510
43%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 27962
42%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 61545
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 01711
38%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 77217
38%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1363.
36%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 43019
35%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 51642
34%
1930
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27069
34%
1950
Kainuu — Kuusamo
Komu, Väinö
SKVR XII1 1364.
34%
1908
Kainuu — Puolanka
Engelberg, R. S.
SKVR VI1 2129.
33%
1901
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Halonen, Hj.
SKVR XII1 1346.
33%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 69005
32%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XII1 1367.
32%
1890
Kainuu — Suomussalmi
Ollilainen, P.
SKVR XII1 1370.
30%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1369.
30%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
JR 62468
29%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1365.
27%
1908
Kainuu — Hyrynsalmi
Engelberg, R. S.
JR 53450
27%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR VI1 2125.
27%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1343.
27%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 27612
27%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VII3 3943 α.
26%
1879
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Borenius, A. A.
JR 55477
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39340
26%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
JR 55689
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1361.
25%
1913
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62539
25%
1950
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pöyhönen, Martti
JR 67005
24%
1935
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Matti
JR 71972
23%
1953
Kainuu — Ristijärvi
Salminen, Aarne
JR 76789
23%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1353.
23%
1908
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 48310
23%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XII1 1382 α.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70066
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27493
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 06382
22%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Hartikainen, Eino
JR 37877
22%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 50495
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 68807
22%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 27549
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XIII2 6615.
22%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 29228
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Krohn, Kaarle
JR 69269
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6989.
21%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1356.
21%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
SKVR IX2 284.
21%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII1 1344.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 09915
21%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
SKVR XII1 1350.
21%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 1389.
20%
1909
Peräpohjola — Rovaniemi
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1368.
20%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Tunkelo, E. A.
SKVR XII1 1354.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
JR 83890
20%
1938
Kainuu — Kuhmo
Vuorivirta, A. J.
SKVR XI 2601.
20%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
JR 45050
20%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Neovius, A. D.
JR 69891
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2121.
20%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR XII1 1358.
19%
1908
Kainuu — Paltamo
Engelberg, R. S.
JR 07400
19%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
JR 24691
19%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 8254.
19%
1933
Kainuu — Kajaani
Ojala, Alina
SKVR XII1 1377.
19%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71703
19%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Saikkonen, Selma
SKVR XII1 1362.
18%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR XII1 1347.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 20712
18%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
JR 62865
18%
1952
Etelä-Savo — Haukivuori
Pöyhönen, Martti
JR 27832
18%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 01502
18%
1890
Etelä-Savo — Joroinen
Alava, Vihtori
JR 79726
18%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Toiviainen, Eino
JR 60839
18%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
JR 64000
18%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Railonsala, Artturi
SKVR I3 1948.
18%
1889
Viena — Kontokki
Meriläinen, Heikki
JR 25274
18%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
SKVR VII3 4050.
18%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Relander, O.
JR 61547
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
JR 17124
17%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 19407
17%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 29194
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
JR 62046
17%
1949
Pohjois-Savo — Nilsiä
Pöyhönen, Martti
JR 77156
17%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XI 249.
17%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1357.
17%
1896
Kainuu — Paltamo
Lönnbohm, O. A. F.
JR 01912
17%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR VI1 2134.
16%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 35192
16%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 62124
16%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 84070
16%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR VI1 2098.
16%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Juutilainen, A. V.
SKVR XIII2 6610.
16%
1891
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Lilius, Lilli
JR 02174
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
SKVR XV 184.
16%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 84002
16%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 61451
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 03821
16%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 80467
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 84082
16%
1936
Kainuu — Kajaani; Kainuu — Puolanka
Väisänen, Leevi
JR 59491
16%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR XIII2 6614.
16%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR XII1 178.
15%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1352.
15%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR VI1 2127.
15%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
JR 51597
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4066.
15%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
JR 38819
15%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Lehto, Lemmikki
JR 62108
15%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1374.
15%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Keränen, E.
SKVR VI1 2131.
15%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR XII1 1360.
15%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR XIV 1607.
15%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR V1 534.
15%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Reinholm, H. A.
SKVR VII3 4054.
15%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
JR 45820
15%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 63964
15%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
JR 31806
15%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VI1 2115.
14%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR XII1 1351.
14%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
JR 70364
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69475
14%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40568
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 61160
14%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Punkeri, Elsa
JR 61933
14%
1936
Kainuu — Kuusamo
Päiväniemi, Sylvi
SKVR VI1 2128.
14%
1885
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Krohn, Kaarle
JR 73945
14%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XII1 1387.
14%
1891
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
JR 29115
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Krohn, Kaarle
JR 62519
14%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII2 8256.
14%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Koivukangas, Taneli
JR 09288
14%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 37887
14%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR VII3 4064.
14%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR IX2 297.
13%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
SKVR XI 262.
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4063.
13%
1912
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XIII2 6622.
13%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
SKVR XII1 1391.
13%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2124.
13%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4055.
13%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 64117
13%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81385
13%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
JR 21945
13%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XIV 1629.
13%
1893
Uusimaa — Siuntio
Valve, J.
JR 18194
13%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
SKVR VII3 4047.
13%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR XII1 1384.
13%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68806
13%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX2 296.
13%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
SKVR VI2 6991.
13%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 07167
13%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 76788
13%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR II 609.
12%
1884
Aunus — Porajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2111.
12%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 73728
12%
1933
Kainuu
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 2102.
12%
1912
Etelä-Savo — Kangasniemi
Nousiainen, Oskari
SKVR IX1 2339.
12%
1891
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR XII1 1373.
12%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 46021
12%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 32403
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 62461
12%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII2 8257.
12%
1911
Pohjois-Pohjanmaa
Andersson, G. A.
SKVR XI 263.
12%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR XII1 1355.
11%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
JR 47751
11%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 73688
11%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 67814
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR XII1 1376.
11%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Merikallio, Lauri
JR 34978
11%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR IX1 2338.
11%
1890
Häme — Hartola
Rakolainen, A. H.
SKVR VI1 2132.
11%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 21225
11%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Himanka
Kalliomaa, Onni
JR 70253
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2130.
11%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR XI 265.
11%
9999
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Reinholm, H. A.
SKVR I3 1947.
11%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
JR 46429
11%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Lisi
SKVR VI1 2112.
11%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 43012
11%
1938
Kainuu — Paltamo
Moilanen, Kaisa
JR 60793
11%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR X1 1579.
11%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XII1 1381.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1393.
11%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1372.
11%
1880
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XII1 1392.
11%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46910
11%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1396.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22496
10%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 31296
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IX1 2340.
10%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
SKVR VI1 2110.
10%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI1 2118.
10%
1886
Pohjois-Savo — Varkaus
Vinter, G. J.
SKVR VII2 1159.
10%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
JR 18980
10%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XIV 1605.
10%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XII1 1340.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2103.
10%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XII1 1397.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33554
10%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR XII2 8255.
10%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
SKVR XIV 1628.
10%
1935
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lehtonen, Svante
JR 53451
10%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 61897
10%
1953
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pylkkönen, Maila
JR 69306
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41208
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 68801
10%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 2114.
10%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR XIII2 6617.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori