SKVR XI 249.
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1364.
38%
1908
Kainuu — Puolanka
Engelberg, R. S.
SKVR XI 262.
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8254.
35%
1933
Kainuu — Kajaani
Ojala, Alina
SKVR XII1 1377.
35%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50495
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR VI1 2130.
34%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 76789
34%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 80467
33%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1365.
33%
1908
Kainuu — Hyrynsalmi
Engelberg, R. S.
JR 51597
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1353.
32%
1908
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR VI1 2134.
30%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR XII1 1389.
30%
1909
Peräpohjola — Rovaniemi
Engelberg, R. S.
SKVR VI2 6989.
30%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR IX2 284.
30%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 81385
29%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR XI 2601.
29%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
SKVR XII1 1388.
29%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
SKVR XII1 1361.
29%
1913
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09915
29%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
JR 32403
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 83890
29%
1938
Kainuu — Kuhmo
Vuorivirta, A. J.
JR 62865
28%
1952
Etelä-Savo — Haukivuori
Pöyhönen, Martti
JR 64000
28%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Railonsala, Artturi
JR 66461
28%
1907
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Martti
JR 68807
28%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 64015
28%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6610.
28%
1891
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Lilius, Lilli
JR 21945
28%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 46021
28%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 84070
27%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 51642
27%
1930
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1358.
26%
1908
Kainuu — Paltamo
Engelberg, R. S.
JR 07400
26%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
SKVR XII1 1344.
26%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII1 1370.
26%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
JR 46910
25%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 18980
25%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 03821
25%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 24691
25%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XIII2 6615.
25%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1402.
25%
1927
Peräpohjola — Inari
Hakosalo, Anna-Liisa
SKVR XI 255.
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Vallinmäki, A. J.
SKVR XIV 1607.
25%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR XII1 1367.
25%
1890
Kainuu — Suomussalmi
Ollilainen, P.
JR 60839
25%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR XII1 1343.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 67005
24%
1935
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Matti
SKVR I3 1947.
24%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
JR 47751
24%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR X1 1579.
24%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XII1 1350.
24%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 79726
24%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Toiviainen, Eino
JR 46429
23%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Lisi
JR 71921
23%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XIII2 6606.
23%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
JR 71703
23%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Saikkonen, Selma
JR 69475
23%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19407
23%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 77156
23%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VII3 4064.
23%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR X1 1583.
23%
1904
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
JR 40510
23%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR IX2 296.
22%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
SKVR VI1 2121.
22%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 18194
22%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 27832
22%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR VI1 2129.
22%
1901
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Halonen, Hj.
SKVR XIII2 6622.
22%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
JR 61545
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR IX2 293.
22%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR XIV 1628.
22%
1935
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lehtonen, Svante
JR 71915
22%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 27724
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 61451
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR VII3 4065.
21%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
JR 53450
21%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 67814
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR XII1 1382.
21%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
JR 10015
21%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR VII3 4063.
21%
1912
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VII3 4066.
21%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
SKVR XIII2 6587.
21%
1849
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 1363.
21%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR XIII2 6614.
21%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1379.
21%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR XII1 1375.
21%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 48310
21%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 52210
21%
1937
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1359.
21%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 64117
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 37877
21%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR XII1 1378.
21%
1909
Kainuu — Kuusamo
Engelberg, R. S.
JR 01711
20%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 43019
20%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR VI1 2127.
20%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR XI 265.
20%
9999
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Reinholm, H. A.
JR 40568
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 15985
20%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61547
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
JR 84002
20%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
SKVR XII1 1351.
20%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
SKVR XII1 1368.
20%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Tunkelo, E. A.
JR 78427
20%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Liisi
SKVR XII2 8255.
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
JR 60793
20%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 26803
20%
1937
Keski-Suomi — Viitasaari
Koljonen, Alma
SKVR XIII2 6617.
20%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 70364
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07167
20%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR I3 1948.
20%
1889
Viena — Kontokki
Meriläinen, Heikki
JR 61160
20%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Punkeri, Elsa
SKVR VI1 2135.
20%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Ruotsalainen, L.
SKVR VI1 2131.
20%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR VI1 2132.
20%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR XII1 1376.
19%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Merikallio, Lauri
JR 64056
19%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 16054
19%
1943
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1397.
19%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2123.
19%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR XII1 1373.
19%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XI 261.
19%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Saari, Kustaa
JR 84082
19%
1936
Kainuu — Kajaani; Kainuu — Puolanka
Väisänen, Leevi
SKVR XII1 1386.
19%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61217
19%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VI1 2119.
19%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53451
19%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR VI1 2128.
19%
1885
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Krohn, Kaarle
JR 34978
19%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 61447
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 62539
19%
1950
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2115.
19%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR VII3 4055.
19%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 68806
19%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 8257.
19%
1911
Pohjois-Pohjanmaa
Andersson, G. A.
SKVR XII1 1347.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 46648
19%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2118.
19%
1886
Pohjois-Savo — Varkaus
Vinter, G. J.
JR 38775
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
SKVR XI 259.
19%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
SKVR XII1 1384.
18%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62108
18%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VII3 4048.
18%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
JR 41321
18%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Manninen, Pauli
JR 80729
18%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 76788
18%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1387.
18%
1891
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
JR 62461
18%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 19187
18%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
JR 69322
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1391.
18%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 3943.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1374.
17%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Keränen, E.
SKVR XII1 1398.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1629.
17%
1893
Uusimaa — Siuntio
Valve, J.
SKVR IX2 283.
17%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
JR 69005
17%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XII1 1346.
17%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR IX1 2343.
17%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 1396.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1399.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21225
17%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Himanka
Kalliomaa, Onni
JR 79883
17%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
JR 80895
17%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR VI1 2102.
17%
1912
Etelä-Savo — Kangasniemi
Nousiainen, Oskari
JR 63964
17%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
SKVR III1 379.
17%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
JR 29115
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Krohn, Kaarle
JR 38819
17%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Lehto, Lemmikki
JR 27493
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR IV3 4085.
17%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
JR 29228
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Krohn, Kaarle
JR 36828
17%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR VI1 2117.
17%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4056.
17%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
JR 03466
17%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 37447
17%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
JR 39340
17%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
SKVR XIII2 6620.
16%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1345.
16%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
SKVR XII1 1393.
16%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52144
16%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54664
16%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 27612
16%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 46465
16%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XI 243.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 45050
16%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Neovius, A. D.
SKVR XII1 1355.
16%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
JR 27962
16%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR VI1 2108.
16%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
JR 50496
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
JR 62124
16%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2112.
16%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IV2 1569.
16%
1856
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Stråhlman, K.
SKVR VII3 4054.
16%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
JR 62519
16%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1356.
16%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
JR 02174
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
SKVR VI1 2113.
16%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XIV 1612.
16%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR VII3 4052.
16%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1380.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 178.
16%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2111.
15%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI1 2110.
15%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1372.
15%
1880
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 35192
15%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 1362.
15%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR IX1 2331.
15%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1354.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR V2 1896.
15%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Europaeus, D. E. D.
SKVR X1 1577.
15%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XII1 1357.
15%
1896
Kainuu — Paltamo
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VI1 2088.
15%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VI2 6992.
15%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR VII3 4049.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2098.
15%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Juutilainen, A. V.
SKVR XII1 1392.
15%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07620
15%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR VI1 2106.
15%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
JR 29290
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR X1 1555 β.
15%
1909
Satakunta — Tyrvää
Pentti, S. J.
SKVR VI1 2114.
15%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR VI1 2091.
15%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR V2 1912.
15%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VI1 2090.
15%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR IX1 2342.
15%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 06382
15%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Hartikainen, Eino
JR 77217
14%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1401.
14%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1352.
14%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR XII2 8256.
14%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Koivukangas, Taneli
SKVR X1 1566.
14%
1930
Satakunta
Räisä, K.
JR 33554
14%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 29194
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1340.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR XV 184.
14%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VI2 liite III 29.
14%
1819
Etelä-Savo
Schröter, Hans Rudolf von
JR 27549
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII1 1385.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68801
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 62191
14%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1404.
14%
1932
Länsipohja — Täräntö
Tuovinen, Inkeri
SKVR X1 1576.
14%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 62046
14%
1949
Pohjois-Savo — Nilsiä
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1339.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 1909.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 27069
13%
1950
Kainuu — Kuusamo
Komu, Väinö
SKVR VI1 2122.
13%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR IX2 297.
13%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
JR 37887
13%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 75256
13%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 71972
13%
1953
Kainuu — Ristijärvi
Salminen, Aarne
JR 25274
13%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
JR 09288
13%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
SKVR XIII2 6598.
13%
1887
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Neovius, A. D.
SKVR VII3 4062.
13%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
JR 69269
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69891
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70066
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 01502
13%
1890
Etelä-Savo — Joroinen
Alava, Vihtori
JR 61933
13%
1936
Kainuu — Kuusamo
Päiväniemi, Sylvi
SKVR VI1 2124.
13%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1564.
13%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VII3 4051.
13%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
JR 22496
13%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
SKVR XII1 1390.
13%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 32849
13%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR XIV 1605.
13%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR VII3 4059.
13%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
SKVR IX1 2339.
13%
1891
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR XI 257.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR XII1 1394.
13%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 31296
13%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 17124
13%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
SKVR VI1 2103.
12%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XII1 1360.
12%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR IX1 2338.
12%
1890
Häme — Hartola
Rakolainen, A. H.
SKVR IV3 4093.
12%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
SKVR V2 1902.
12%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Slöör, Kaarlo
JR 59491
12%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR VI1 2101.
12%
1884
Etelä-Savo — Sulkava
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XII1 1381.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6619.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR V2 1900.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR XIII4 12104.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6590.
12%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR IX2 292.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6597.
12%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
JR 67390
12%
1847
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR VII2 1159.
12%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
JR 53887
12%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66075
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rantanen, Vieno
SKVR VII3 4047.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR VI1 2125.
12%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XI 264.
12%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kotiseuden toimitus
JR 05743
12%
1930
Keski-Inkeri
Haltsonen, Aatu
SKVR V2 1911.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR XII1 1369.
11%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
JR 69306
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2095.
11%
1887
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 07696
11%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
SKVR VI1 2126.
11%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1341.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 1913.
11%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VII3 4060.
11%
1845
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Europaeus, D. E. D.
SKVR IV2 1716.
11%
1856
Keski-Inkeri — Tyrö
Stråhlman, K.
JR 85588
11%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR XIII2 6618.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
SKVR IV1 40.
11%
1847
Keski-Inkeri — Venjoki
Europaeus, D. E. D.
SKVR V2 1906.
11%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 41208
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 76721
11%
1965
Pohjois-Pohjanmaa
Syrjälä, Hannes
SKVR VI1 2133.
11%
1927
Pohjois-Savo — Iisalmi
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII2 6589.
10%
1854
Etelä-Karjala — Sakkola
Slöör, Kaarlo
SKVR VII3 3943 α.
10%
1879
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Borenius, A. A.
JR 27722
10%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR XII1 1342.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 3796.
10%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
JR 45820
10%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
SKVR IV2 2407.
10%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR VII3 3941.
10%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
SKVR IV3 3811.
10%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
SKVR IV1 1218.
10%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist
SKVR XI 263.
10%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR XII1 1383.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73688
10%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 2096.
10%
1892
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Hyyryläinen, O.
SKVR IX1 2332.
10%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR VI1 2097.
10%
1904
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Lundqvist, Ingeborg
SKVR IV2 1535.
10%
1856
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Stråhlman, K.
SKVR X1 1563.
10%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR V2 1897.
10%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Europaeus, D. E. D.