JR 56553
78%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 860.
70%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61553
69%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 56490
68%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56620
67%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56519
66%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 855 α.
66%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 865.
66%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56728
66%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61644
65%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 75702
65%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XII1 875.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 861.
65%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56160
64%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56427
63%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 854.
63%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 866.
63%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56399
63%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56597
62%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26004
62%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR XII1 858.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 859.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65348
60%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 56436
59%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56637
59%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56629
59%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61608
58%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 09301
58%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
SKVR XII1 850.
58%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 73707
58%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 40563
57%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 56510
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56387
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56586
55%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61536
54%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 56485
54%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61464
53%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 56476
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 877.
52%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 852.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56394
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64039
51%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 849.
51%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kemilä, J.
JR 57594
51%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56625
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80898
48%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 46479
48%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 46509
48%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XII1 862.
47%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01813
47%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 56499
46%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57377
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 869.
46%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 853.
45%
1915
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79753
45%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR XII1 847.
43%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
SKVR IX2 205.
42%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VII2 3710.
42%
1913
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Salminen, Kaarina
JR 57947
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82358
42%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 28262
41%
1905
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskinen, A. R.
SKVR VII2 3713.
41%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 71930
41%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 56137
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 856.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 871.
39%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 876.
39%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56611
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56540
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27991
38%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 57426
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 207.
38%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII1 701.
37%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1098.
36%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR IX2 209.
36%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 07186
36%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR XII1 855.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 210.
35%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 56406
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3704.
35%
1916
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Blomqvist, Erkki
JR 27546
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XI 207.
35%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XII1 873.
35%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68992
35%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XII1 870.
34%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5134.
34%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR XII1 868.
34%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48181
34%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
SKVR VI1 1087.
34%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 863.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1096.
32%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR XIV 548.
32%
1916
Uusimaa — Anjala
Blomqvist, Erkki
SKVR XIII2 5136.
32%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR XII1 864.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 881.
31%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56773
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40950
31%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 69231
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1086.
30%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 56523
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08740
30%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 16034
30%
1943
Pohjois-Karjala — Värtsilä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1085.
30%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR VII2 3709.
30%
1909
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niemi, A. R.
SKVR XII1 888.
29%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 83996
29%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 43329
29%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR IX1 1883.
29%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 06784
29%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Havu, J. V.
SKVR XII1 880.
29%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09672
29%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
SKVR IX1 1882.
29%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 61197
29%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VI1 1089.
28%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 851.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41042
28%
1904
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 03266
28%
1869
Etelä-Savo — Sääminki
Carlenius, O. A. J.
SKVR XIII4 11226.
27%
1937
Etelä-Karjala — Rautu
Eerikäinen, Alma
JR 33353
27%
1950
Etelä-Karjala — Räisälä
Kärki, Frans
SKVR IX2 208.
27%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
JR 70693
27%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3708 α.
26%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR X1 1071.
26%
1902
Satakunta — Kihniö
Valli, J. V.
SKVR VII2 3703.
26%
1895
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Relander, O.
JR 79755
26%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
JR 82442
26%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 69277
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3701.
26%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR VI2 6631.
26%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 65355
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3708.
26%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XIII4 11225.
26%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 09385
26%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Huovinen, Santeri
JR 48745
25%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
JR 64168
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69373
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79612
25%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 53469
25%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 848.
25%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
JR 73640
25%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 27066
25%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 25931
25%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
SKVR VII2 3712.
25%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR IX2 206.
24%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
JR 18674
24%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 69128
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 27782
24%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR VI1 1093.
24%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 39725
24%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 10215
23%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1084.
23%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VII2 3706.
23%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 48719
23%
1953
Etelä-Savo — Lappee
Paarmo, Maire
SKVR XII1 900.
23%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1885.
23%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI2 6636.
23%
1889
Pohjois-Savo — Nilsiä
Neovius, A. D.
SKVR VI1 1097.
23%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45664
23%
1918
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XII1 892.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5155.
22%
1889
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 40967
22%
1962
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 79381
22%
1935
Aunus — Petroskoi
Toiviainen, Eino
SKVR XII1 1046.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34651
22%
1953
Etelä-Savo — Juva
Kärkkäinen, Elma
JR 76077
22%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
JR 23506
22%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Karppinen, Helmi
JR 39723
22%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 50438
22%
1964
Peräpohjola — Tervola
Palosaari, Selina
SKVR VII2 3711.
22%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 40984
22%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
SKVR VII2 3705.
22%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 27420
22%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
SKVR XI 2584.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 66541
21%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 08624
21%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR XII1 867.
21%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3533.
21%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 56015
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61761
21%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 19232
21%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 37869
21%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 70222
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09540
20%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
JR 27786
20%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 59741
20%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
JR 70288
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1884.
20%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 65181
20%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 74984
20%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX2 214.
19%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 23616
19%
1937
Kainuu — Suomussalmi; Peräpohjola — Salla
Karvonen, Aukusti
JR 83993
19%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 06783
18%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Havu, J. V.
JR 64169
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11171.
17%
1936
Etelä-Karjala — Terijoki
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 06171
16%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
SKVR VI1 1095.
14%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
JR 75516
14%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
SKVR XIV 549.
13%
1903
Uusimaa — Anjala
Mattila, Tuomas
SKVR VII2 3702.
12%
1911
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Salminen, Väinö
SKVR X1 841.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.