JR 18344
89%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Illikainen, Kustaava
SKVR XII1 1919.
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49751
63%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1920.
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01712
60%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 52146
60%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1921.
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1922.
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27792
59%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR VI2 7138.
58%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
SKVR XII1 1924.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40554
53%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 50138
49%
1956
Satakunta — Karvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 44512
48%
1937
Pohjois-Karjala — Valtimo
Mustonen, Pekka
JR 05819
47%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 41265
47%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
JR 75745
47%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 83107
47%
1948
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Järvisaari
Virolainen, Maria
JR 64222
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 515.
46%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
JR 50034
46%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1917.
46%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 05817
46%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 61606
46%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 05818
46%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 05820
46%
1932
Länsipohja — Kaaresuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 05822
46%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
JR 49945
44%
1956
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1929.
44%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1918.
44%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22158
44%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
JR 50202
43%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 43052
43%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 70020
42%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28011
42%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 20723
41%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII2 8282.
41%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 27948
40%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
SKVR XII2 8283.
40%
1915
Kainuu — Puolanka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20728
40%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
JR 23617
40%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Karvonen, Aukusti
JR 05821
40%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
JR 09707
40%
1936
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
SKVR XII1 1923.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51289
40%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1199.
38%
1914
Satakunta — Oripää
Salo, Aukusti
JR 49941
36%
1956
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XI 2686.
35%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 51605
35%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53344
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 80902
35%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1928.
35%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65415
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 50096
35%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 49699
34%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 20726
34%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
SKVR XIII4 12098.
34%
1937
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 75635
33%
1937
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 12822
33%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13474
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63693
33%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 49903
32%
1956
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII4 12177.
32%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huuhtanen, Matti
JR 23396
32%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 65202
32%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 06008
32%
1966
Kainuu — Kajaani mlk
Harju, Johan K.
JR 73790
32%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIV 1771.
31%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
JR 49915
31%
1956
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paavolainen, Oma Martti
JR 39503
31%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
SKVR XII1 1928 α.
31%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1928 β.
31%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64981
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1918 α.
31%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 63977
31%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Railonsala, Artturi
JR 72934
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 40024
29%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Lohi, Veera
JR 73086
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 06968
29%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 73380
29%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72896
28%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 36529
28%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 06959
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Heikkilä, Heimo
JR 39336
27%
1939
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Leskinen, Elma
JR 41863
27%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 19195
27%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
JR 49938
27%
1956
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 72828
27%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 38251
26%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 18834
26%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 45696
26%
1923
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 49914
26%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 38887
25%
1937
Satakunta — Kokemäki
Lehtonen, Svante
JR 65900
25%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 00264
25%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1925.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46909
24%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 23305
24%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 26769
24%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Kolehmainen, Ville
SKVR XI 2684.
23%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 26592
23%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisensuu
Koistinen, Ida
JR 73378
23%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI2 7137.
23%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 72793
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 45924
21%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 29877
21%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 50141
20%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65842
20%
1962
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 73151
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 41923
18%
1940
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla