JR 01823
60%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 01903
58%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 27854
55%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
SKVR VII3 4332.
45%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 70612
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11394
42%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14490
42%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70755
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27650
42%
1966
Pohjois-Karjala — Valtimo
Korhonen, Vilho
JR 39968
42%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Lohi, Veera
JR 65287
40%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 80479
40%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 45896
39%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 72866
39%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 69392
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44185
36%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 69349
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69630
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15761
35%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7109 α.
35%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 65652
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1869 a.
34%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 40515
34%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 11290
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3370.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70862
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27499
32%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 66983
31%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
JR 26765
31%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Kolehmainen, Ville
SKVR VI1 2596.
31%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII4 12241.
30%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
JR 18201
30%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 01708
29%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 61567
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR VI1 2607.
29%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7109.
29%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 61416
29%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 70822
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70339
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69760
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70128
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70423
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39584
27%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 06924
26%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 13545
26%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17075
26%
1912
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 81670
26%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
SKVR IX1 2989.
26%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2992.
26%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2998.
26%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR IX1 2999.
26%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3005.
26%
1914
Häme — Heinola mlk
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 1883.
26%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 10613
26%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14141
26%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3006.
25%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
JR 41695
25%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 60462
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 47722
24%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 3462.
24%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1879.
24%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1880.
24%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1884.
24%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR IX2 404.
23%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR VII3 4155.
23%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 41951
23%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Mannonen, Ulla
JR 24892
23%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 67594
23%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 10931
23%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR III1 1101.
23%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
JR 65431
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70398
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11298
22%
1932
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12465
22%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68997
22%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 10612
21%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14142
21%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03538
21%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIII4 12153.
21%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 30756
21%
1961
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kuusi, Matti
SKVR XIII3 6715.
21%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Santamo, Väinö
JR 15705
21%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11508
21%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14991
21%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15491
21%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2987.
21%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX2 418.
20%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
JR 26766
20%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Kolehmainen, Ville
JR 11961
20%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13677
20%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70577
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23756
20%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 14277
20%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70340
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2666.
20%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11903
20%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15219
20%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15767
20%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3003.
19%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 69641
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00613
19%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
SKVR XIII4 12243.
19%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 43196
19%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 70872
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 12158.
19%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII3 6723.
18%
1917
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 11818
18%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64307
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60439
18%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR IV3 2869.
18%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 48012
18%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 11510
18%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14993
18%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3454.
17%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Ahti
JR 16527
17%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38959
17%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
SKVR XIII3 6713.
17%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 39581
17%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 00180
17%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR VI1 2668.
16%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64758
16%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 5129.
16%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 23327
16%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR III3 3543.
16%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII4 12152.
16%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 65285
16%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 31427
15%
1963
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
SKVR VI1 2595.
15%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII3 6719.
15%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Parkki, Sanelma
JR 12266
15%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30753
14%
1961
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kuusi, Matti
SKVR VI1 2591.
13%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Aleksander
SKVR VI1 2594.
13%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX2 411.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle